promień krzywizny

Widzisz wiadomości wyszukane dla słów: promień krzywizny

Temat: Promień krzywizny = ogniskowa soczewki? ;|
Mam zadanie z soczewką. Jest obliczyć ogniskową w wodzie, znamy współczynnik załamania soczewki i wody oraz ogniskową soczewki. W odpowiedziach mam, że promień krzywizny jest równy ogniskowej ;| Ja dotąd myślałem, że promień krzywizny jest ok. dwa razy większy od ogniskowej... Oni się pomylili czy jak? To jest zadanie z próbnej 2008.
N soczewki: 3/2, N otoczenia: 4/3, ogniskowa soczewki w powietrzu: 7,5 cm

Próbowałem z tego wzoru na obliczanie ogniskowej w danym ośrodku (1/f=(n_socz/n_otocz-1 itd itd), no ale jak jest z tym promieniem krzywizny? Bo w tym wzorze jest promień krzywizny lewej i prawej strony soczewki, więc trzeba je znać (R1 i R2)Temat: Czarne dziury a teoria Wielkiego Wybuchu

Pierwszy wykres przedstawia zależność pomiędzy odległością (r) a grawitacją (g) w czarnej dziurze. Na osi (r) punkt [h] przedstawia HZ, punkt g=S(r) to grawitacja w punkcie promienia Schwarzschild'a. Wykres jest dla trzech wersji OTW.

Niebieska krzywa to Standardowy (powszechnie przyjęty) model OTW.
Czerwony to rozwiązanie równań Schwarzschild'a.
Zielony to moja koncepcja.


W poprawnych rozwiązaniach (np. Schwarzschilda) nie ma horyzontu, lecz tylko jedna osobliwość w centrum, czyli musisz wstawić: h = 0.
Problem wynika pewne stąd, że wyobrażasz sobie promień krzywizny jako kulę o promieniu równym promieniowi tej krzywizny, a taka kula ma faktycznie zerową krzywiznę (powierzchnia 2D takiej kuli ma promień krzywizny = odległości do środka, ale cała kula 3D jest prosta).

Kula ma mieć obwód i powierzchnię większe od zera, ale zerowy promień.
Tak musi być w przypadku nieskończonej krzywizny przestrzeni eliptycznej (o dodatniej krzywiźnie).

Światło nie zwalnia w grawitacji, chociaż kiedyś właśnie tak interpretowano ten redshift grawitacyjny, i to nawet pasuje do dylatacji czasu (zwalniania zegarów).

Faktycznie światło traci energię w czasie ucieczki, a dylatacja czasu nie jest nam w ogóle potrzebna (światło lasera pulsujące w zegarach atomowych też traci energię zależnie od pola grawitacyjnego).

'Zwalnianie czasu' nie ma najmniejszego sensu fizycznego, ani nawet matematycznego.

Temat: vision expres, soczewki i takie tam ;)
Każda rogówka w ludzkim oku ma określony promień krzywizny i temu promieniowi odpowiada konkretny promien krzywizny soczewki kontaktowej. Krzywizne oka okresla okulista poprzez badanie i decyduje z jaka krzywizna dac soczewki. Np. zle dobrana krzywizna spowoduje, ze soczewka moze sie zsuwac z oka i zwyczajnie wypadac albo bedzie uciskac oko. Dlatego krzywizna soczewki musi byc dokladnie dopasowana do oka.Kolejnym bardzo istotnym parametrem soczewki jest promień krzywizny bazowej (BC). Wartość ta mówi o geometrii powierzchni wewnętrznej, którą soczewka styka się z powierzchnią rogówki (oka). Bardzo istotne jest, aby obie te powierzchnie były odpowiednio do siebie dopasowane. Soczewka musi w miarę swobodnie poruszać się po powierzchni oka, nieomal "pływać". Zbyt ciasna soczewka uniemożliwiłaby swobodny przepływ łez między soczewką a rogówką. Utrzymanie właściwego przepływu łez jest niezwykle ważne, gdyż służy wypłukiwaniu spod soczewki ewentualnych zanieczyszczeń i złuszczonych komórek nabłonka komórki. Z kolei zbyt luźna soczewka o nadmiernej ruchomości na oku, może powodować przede wszystkim dyskomfort, jak również niestabilne widzenie przy mrugnięciu.
Na opakowaniu soczewek podawana jest również ich średnica (DIA), która musi być dostatecznie duża, aby soczewka w całości przykryła rogówkę."
(www.soczewkikontaktowe.biz)
Temat: Promień krzywizny toru promienia świetlnego
Posługując się analogią między mechaniką klasyczną a optyką geometryczną wyprowadź wzór na promień krzywizny ρ promienia świetlnego biegnącego w niejednorodnym (o zmiennym współczynniku załamania n) izotropowym ośrodku
,
gdzie pochodną bierzemy w kierunku normalnym do promienia.

Wskazówka: dla cząstki materialnej promień krzywizny ρ toru związany jest z siłą dośrodkową (normalną do toru) , związek siły z energią potencjalną: . Skorzystać z prawa zachowania energii.Temat: soczewki kontaktowe

do tej pory używałam J@J Acuvue2 lub Advanced - tu jest promień krzywizny 8,7 - wszystko było ok. Chcę zmienić na Oasys (długo siedzę przed kompem) a tu promień jest jeden jedyny 8,4. Boje się, jak to będe odczuwała. Niby i tu i tu wspomniane krzywizny są standardowe.
Czy któras z Was zrobiła taki manewr?


Ja się przerzuciłam z 8.8 na 8.5 i na dłuższą metę był to błąd. Natomiast oprócz promienia krzywizny ważne jest tez DIA (czyli średnica) jeśli przy tym niższym promieniu krzywizny niż w twoich dotychczasowych soczewkach DIA jest większa, to rekompensuje tym samym ten mniejszy promieniem. Np mi jest równie wygodnie w soczewkach 8.8, DIA 14.0, i w 8.6 DIA 14.2 W każdym razie najlepiej pójść do optyka, który ma możliwość sprawdzenie czy soczewka dobrze przylega do oka (nie jest za luźna, ani za ciasna)...Temat: Problem z promieniem krzywizny
Mam pytanie dotyczące soczewek kontaktowych: okulista dobrał mi soczewki na astygmatyzm Bausch&Lomb, których promień krzywizny wynosił 8.5 (tylko taki jest dostępny) teraz chcę nosić soczewki kontaktowe Johnson&Johnson, ponieważ słyszałam że są bardziej komfortowe, jednak promień krzywizny w tych soczewkach wynosi 8.6 (również tylko taki jest dostępny), czy jest to dużo różnica? czy ma to wpływ na widzenie?

PozdrawiamTemat: [ Wyższa] Rzut ukośny + promień krzywizny toru
Chłopiec rzucił piłke do góry pod katem α=70° wzgledem powierzchni ziemi . Pilka wleciala do otwartego okna na wysokosci h=9.6 m ponad jego ramieniem poruszajac sie poziomo tuz nad parapetem. Z jaka ν poczatkowa pilka poruszala sie wylatujac z reki, jaki był promien krzywizny gdy przelatywala nad parapetem . Znalezc promien krzywizny dla dowonej chwili .Temat: Problem z promieniem krzywizny
Promień krzywizny, to nie wszystko. Jest jeszcze wiele parametrów bardzo istotnych przy dopasowaniu soczewek kontaktowych (np. materiał, średnica, konstrukcja itd). Mają one znaczący wpływ na komfort użytkowania oraz jakość widzenia. Dlatego za każdym razem, kiedy chcemy zmienić typ soczewek należy udać się do specjalisty, który właściwie je dobierze. Soczewki różnych producentów nawet jeśli mają zbliżone wartości promienia krzywizny mogą sie bardzo różnić pozostałymi parametrami.

Dla porównania odsyłam do wypowiedzi innego użytkownika forum:
http://www.salonyoptyczne.pl/forum/viewtopic.php?t=313
Temat: [ Średnia] Promień krzywizny zwierciadła wklęsłego
Mam problem z dwoma zadankami... Wdzieczny bylbym za kazda pomoc!
A oto one:
1) W jakiej odległości od zwierciadła kulistego wklęsłego o promieniu krzywizny pół metra należy umieścić włókno świecącej żarówki, aby na ścianie odległej od zwierciadła o 4m otrzymać powiększony obraz włókna.
2) Znajdź promień krzywizny zwierciadła kulistego wklęsłego jeżeli dla przedmiotu znajdującego sie w odległości 15 cm od zwierciadła, otrzymujemy obraz rzeczywisty dwukrotnie powiększony.
Dziękuje z góry!Temat: Siły dośrodkowe, tarcie itp.
1. Dwaj motocykliści jadą po torze żużlowym po różnych okręgach o promieniach R1=60 m, a R2=64 m. Raz obaj jadą z taką samą prędkością v=20 m/s, a innym razem z taką samą prędkością kątową w=1/3 rad/s. Oblicz wartość przyśpieszenia odśrodkowego obu motocyklistów w obu przypadkach.
2.Jeden ze sztucznych satelitów Ziemi porusza się po orbicie kołowej o promieniu R=6450, a okres jego ruchu po tej orbicie wynosi T=86 min. Oblicz wartość przyśpieszenia dośrodkowego w ruchu satelity.
3. Oblicz siłę, jaką samochód o masie m=800 kg naciska na jezdnie w następujących przypadkacj:
a) jezdnia jest pozioma
b) jezdnia jest wypukła, a promień krzywizny wynosi R=300 m.
c) jezdnia jest wklęsła o promieniu krzywizny R=600 m.
Wartość prędkości samochodu jest we wszystkich przypadkach jednakowa i wynosi v=60 km/h, a wygięcia jezdni są wzdłuż drogi.
4. Pojazd porusza się na zakręcie po łuku okręgu z prędkością v=10 m/s. Wahadełko zawieszone w tym pojeździe odchyliło się od pionu o kąt alfa=3 stopni. Oblicz promień okręgu.
5. Ile musiałaby trwać doba na Ziemi, aby ciała na równiku nic nie ważyły. Promień Ziemi R=6370 km.Temat: Dwa zadania do obliczenia z soczewek.
Dobrze ale co z tą krzywizną promienia jak to obrazować jak on ma 10cm gdzie to sie znjaduje na wykresie soczewki ? a zwierciadło kuliste ? ja pier...mało ważne ale jak dał małą podpowieć oco chodzi będzie dobrze .... w zadaniu drugim x=20cm promień krzywizny wynosi 10 cm czyli to jest to co przecina się po przejściu przez ognisko prosił bym o pomoc też w 2 zadaniu priss...

[ Dodano: 4 Grudzień 2007, 17:47 ]
Czy. ale jak to ma wyglądać ma w zadaniu obraz pokryje się (ale będzie odwrócony!) z przedmiotem czyli odległość wyniesie 20 cm. Wynika to stąd, że promień równoległy do osi zwierciadła po odbiciu przejdzie oczywiście przez ognisko, promień biegnący ognisko odbije się równolegle do osi i oba przetną się pod osią w punkcie symetrycznym (względem osi zwierciadła tylko głośno myśle a nic a nic nie umiem prosze jeszcze raz o obliczenie zadania 2.Temat: "Coś" spoza obserwowalnego Wszechświata ciągnie gromady galaktyk do siebie


Aha, szukając odpowiedzi na pytanie "Jaki jest promień W" (promień
krzywizny) znalazłem coś takiego:

http://www.astro-czemierniki.pl/readarticle.php?article_id=106

informację, że promień krzywizny W. można wyliczyć prościutko jako

L = c / H (c = wiadomo, H też mam nadzieję ;-) )


H trzeba przyjac jako wartosc niestacjonarna czyli H(t) - inaczej to
obliczenia sa OKDR.

http://baza.polsek.org.pl/faq/anomia_topic_2.html

Temat: Trajektoria ruchu na podst. wektorow sil


Przypomne tylko ze kazdy ruch bryly sztywnej (w mech klasycznej)
mozna rozlozyc na ruch postepowy jej srodka ciezkosci i ruch
obrotowy bryly wokol srodka ciezkosci. Jesli masz dane tylko
przyspieszenia postepowe, to mozesz wyznaczyc jedynie
to pierwsze (trajektorie srodka ciezkosci) - oczywiscie
przy zalozeniu ze dane przyspieszenia dotycza punktu lezacego
w srodku ciezkosci bryly. Natomiast ruch obrotowy jest nieokreslony.


Nie przypominam sobie, aby było mówione, że mierzone jest wyłącznie
przyspieszenie postępowe. Z kontektu wynikało, że mierzony jest
trójwymiarowy wektor przyspieszenia, a zatem suma wektorowa
przyspieszenia radialnego i stycznego (to jest to, co ty chyba
nazywasz "przyspieszeniem postępowym"). A z tym ruchem obrotowym też
nie jest tak prosto, bo każdy ruch nie odbywający się po linii prostej
mozna przybliżać ruchami po okręgu (o promieniu równym promieniowi
krzywizny toru w danym punkcie, dla torów niekołowych promień
krzywizny zmieniał sie będzie oczywiście z punktu na punkt toru), a
więc de facto ruchem obrotowym. Skoro znamy przyspieszenie, to
całkowity ruch jest określony (+ warunki początkowe, oczywiście), a
więc określona jest również "część obrotowa".

Co do rozkładu każdego ruchu na postępowy i obrotowy zgoda, chociaż
mam nadzieję, że nie sprowadzimy samochodu do precesującego bąka
niesymetrycznego :) To oczywiście żart.

Temat: Promień krzywizny zwierciadła, odległość przedmiotu
Oczywiście nadal nie zgadzają mi się znaki, pomimo tego, że zrezygnowałem z równań z "Podstaw fizyki". Już mnie krew zalewa.

4.22

Przedmiot znajduje się w odległości x od zwierciadła kulistego wypukłego. Obraz jest zmniejszony k= 4 razy. Jaki jest promień krzywizny zwierciadła?

p = 1/k
p = y/x

y=px = x/k

I z równania na ogniskową po przekształceniach otrzymuję:5.10

Pozorny obraz przedmiotu znajduje się w odległości y od soczewki skupiającej o ogniskowej f. W jakiej odległości x od soczewki umieszczony jest przedmiot?

Dlaczego stosując zwykłe równanie na ogniskową otrzymuję błędną odpowiedź?!Temat: [FIZYKA] Zadania z optyki
Jeżeli ktoś mógłby pomóc mi w rozwiązaniu tych zadań, byłabym bardzo wdzięczna.

Zad. 1.
Soczewka płasko-wypukła o promieniu krzywizny r=8cm daje na ekranie obraz rzeczywisty powiększony 4 razy. Odległość przedmiotu od ekranu wynosi 110cm. Oblicz współczynnik załamania materiału, z którego wykonana jest soczewka oraz jej zdolność skupiającą.

Zad. 2.
Soczewka płasko-wypukła ma w powietrzu zdolność skupiającą Z=8D.
a) Jaki jest jej promień krzywizny, jeżeli wykonana jest ze szkła o współczynniku załamania n=1,5?
b) Ile wynosi zdolność skupiająca tej soczewki w wodzie? Współczynnik załamania wody wynosi 4/3.

Zad. 3.
Przedmiot jest umieszczony w odległości x=3/2f od soczewki skupiającej (f-ogniskowa).
a) Jaki powstanie obraz? Podaj jego cechy.
b) Oblicz powiększenie obrazu.

Zad. 4.
W jakiej odległości od soczewki o zdolności skupiającej Z=3D należy umieścić przedmiot, aby jego obraz rzeczywisty powstał w odległości 2m od soczewki?

Zad. 5.
Soczewka skupiająca ma ogniskową f=24cm. Gdzie należy umieścić przedmiot, aby otrzymać obraz:
a) rzeczywisty, powiększony p=3 razy?
b) pozorny, powiększony p=3 razy?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich serdecznie.

DariaTemat: Dwa zadania do obliczenia z soczewek.
Witam mam do wyliczenia 2 zadanka z fizyki.Prosze o pomoc w wyliczeniu ja nie podołam. Daje soga za wyliczenie . Z góry dziękuję .

1.zadanie:

Przedmiot o wysokości 2cm ustawiono w odległości 15cm od wklęsłego zwierciadła kulistego. Gdzie powstanie obraz i jaka będzie jego wysokość?.Promień krzywizny zwierciadła wynosi 10cm.

2.zadanie:

Przedmiot ustawiono w odległości 20cm od soczewki skupiającej. Promień krzywizny wynosi 10cm. W jakiej odległości powstanie obraz.

KONIEC:Temat: propagacja fali


Jak się mają warunki atmosferyczne do zjawiska propagacji fali. Czy
dobre warunki pogodowe (słoneczne i bezchmurne niebo) ma jakiś wpływ?


To zależy od częstotliwości. Dla różnych częstotliwości to wygląda różnie
Przypuszczam że chodzi Ci o pasmo tel, komórkowych. W takim przypadku
znaczący wpływ ma wyłącznie refrakcja.
Najkorzystniej jeżeli występuje superrefrakcja-wtedy promień krzywizny Ziemi
jest równy promieniowi krzywizny rozchodzenia sie fal EM i fale rozchodzą
się na znaczne odległości. Refrakcja jest związana z prznikalnościa
elektryczna "epsilon".
bardzo ciekawe zjawisko do "utworzenie sie falowodu w powietrzu"!!!
Wtedy fala EM rozcgodzi się jak w rzeczywistm falowodzie
Powiązania z warunkami atmosferycznymi nie są aż takie mocne
To że mamy słoneczną pogode nie oznacza że będziemy mieć duży zasięg.
Najczęściej jest odwrotnie. Zależnośc propagacji od pogody nie jest funkcja
liniowa i żadną inną. Propagacja jest zawsze wyznaczna w procesach
statystycznych
PzDr
KC

Temat: 1
Fizyka to dla mnie czarna magia a bardzo zależy mi na dobrych ocenach bo jestem już w klasie maturalnej:/ a te zadania mam na ocene i kompletnie nie moge sobie z nimi poradzić:

1. Człowiek patrzy na wklęsłe zwierciadło ułożywszy je w odległości 20cm od twarzy. W jakiej odległości od zwierciadła znajduje się obraz, jeżeli promień krzywizny zwierciadła równa się 120cm. Znajdź powiększenie dawane przez zwierciadło.

2. Przedmiot znajduje się w odległości 2/3f od środka zwierciadła wypukłego. Gdzie powstanie obraz i jaki on będzie?

3. Promień krzywizny zwierciadła kulistego wklęsłego wynosi 24cm. W jakiej odległości od zwierciadła należy umieścić żarówke, aby ostry jej obraz był powiększony na ekranie 4 razy.

4. Jeżeli przed zwierciadłem wklęsłym stoi świeca w odległości równej 3f to obraz tej świecy w jakiej odległości będzie się znajdował?

5. Wewnątrz wypolerowanej powierzchni kulistej umieszczono mały świecący punkt tak, że jego obraz powstał na tej powierzchni. Powiększenie otrzymanego obrazu wynosi:
a) 4
b) 3
c) 1/3
d) 1/4

nie wiem czy da się to uzasadnić ale jak da to prosze również o uzasadnienie.

6. Przed zwierciadłem kulistym wklęsłym umieszczono przedmiot i otrzymano obraz rzeczywisty powiększony 5 razy. Gdy przedmiot przesunięto o d= 10cm w strone zwierciadła otrzymano obraz pozorny powiększony 5razy. Oblicz ogniskową tego zwierciadła.

Z góry bardzo dziękuje:)
Temat: rownianie soczewki???


Co powiecie na wzor 1/f=[(n2/n1-1)(1/r1)]+[(n2/n3-1)(1/r2)], gdzie n1
- wpolczynnik zalamania w jednym osrodku, n2 - wpolczynnik zalamania
w materialu z jakiego zostala wykonana soczewka, n3 - wspolczynnik
zalamania w drugim osrodku (z drugiej strony soczewki), r1 - promien
krzywizny soczewki po stronie osrodka pierwszego, r2 - promien
krzywizny soczewki po stronie osrodka drugiego, f - to oczywiscie
ogniskowa :)

Prosze o jakis komentarz do wzoru.

Pozdrawiam Kacper


Nic nie powiem, ale podstaw sobie ten wzorem do tego podawanego przeze mnie
kilka postów wcześniej i zobacz czy się zgodzą, albo podstaw za 1/f 1/x +
1/y i zobacz czy otrzymasz równienie pokroju 0=0 :)

Temat: rownianie soczewki???
Co powiecie na wzor 1/f=[(n2/n1-1)(1/r1)]+[(n2/n3-1)(1/r2)], gdzie n1 -
wpolczynnik zalamania w jednym osrodku, n2 - wpolczynnik zalamania w materialu
z jakiego zostala wykonana soczewka, n3 - wspolczynnik zalamania w drugim
osrodku (z drugiej strony soczewki), r1 - promien krzywizny soczewki po stronie
osrodka pierwszego, r2 - promien krzywizny soczewki po stronie osrodka
drugiego, f - to oczywiscie ogniskowa :)

Prosze o jakis komentarz do wzoru.

Pozdrawiam Kacper

Temat: soczewki kontakt.TORYCZNE poradźcie!!!!! zmiana firmy i mocy
Proszę o radę chci=ę zmienić soczewki toryczne z firmy Focus Toric na inną firmę. Byłam u kontaktologa i Pani dobrała mi nowe bo wada mi sie też troszkę zmieniła przez ostatnie lata na soczewki z firmy Bauch&lomb ale próbne soczewki które miałam nosić przez 10 min do badania tej firmy uwierały mnie i boję sie ze jak zamówię je to będą mnie tak uwierały że nie dam ich rady nosić i stracę sporo pieniędzy. Dlaczego owe soczewki tak mnie uwierały i czy moze się zdazyć że oczy sie do nich nie przyzwyczają? z focus toric chcę zrezygnować bo jest problem z dostaniem odpowiedniej mocy dla mnie u dystrybutora a nosiłam je i noszę właśnie ostatnią pare już jakieś 4-5lat.
Czy promień krzywizny ma tu coś do tej sytuacji bo focusy mają8.9 a bauscha 8,5.
A co sądzicie o soczewkach torycznych firmyCooper Vision proclear compatibles toric -one mogą miec dokładnie te parametry moje nowe tylko ten promień krzywizny jest bluższy Focus-om bo mają 8.8 czy to moze mieć pozytywny wpływ jeśli chodzi o to uwieranie????Temat: [FIZYKA] PLeas wejdz i pomoz:)))Wazneeeee....
hej, prosze Was bardzo zrobcie mi te oto zadania z fizyki, to jest pilne niestety, wiec bardzo prosze pomozcie pleas:))

Zad.1
Oblicz ogniskową soczewki wiedzac ze jej zdolność skupiająca wynosi 5[D]

Zad 2
W zwierciadle kulistym wklęsłym otrzymano obraz w odległości 50 cm od zwierciadla . Obraz ten był 2 – krotnie powiekszony
A- oblicz odleglos przedmiotu od zwierciadla
B- ogniskowa zwierciadla
c- promien krzywizny zwierciadla

zad3
ogniskowa zwierciadla kulistego wklęsłego wynosi 25 cm. Powiekszenie obrazu uzyskanego w tym zwierciadle wynosi 2.
a- oblicz odległość przedmiotu od zwierciadla
b- oblicz odległość obrazu od zwierciadla
c- Oblicz promien krzywizny zwierciadla

a tematem postu tylko się ośmieszasz, zmień go jak najszybciej
idgiTemat: [ Średnia] Ogniskowa i promien krzywizny.
wysokosc obrazu rzeczywistego uzyskanego za pomoca zwierciadla sferycznego wkleslego jest 2 razy wieksza od wysokosci przedmiotu.odleglosc miedzy przedmiotem a obrazem wynosi 15 cm.oblicz ogniskowa oraz promien krzywizny zwierciadla...

prosze o pomoc. jezeli to pomoze to moge podac wynik.Temat: Promień krzywizny = ogniskowa soczewki? ;|
Hm, no ale chyba promień krzywizny jest niezależny od ośrodka, w jakim się znajduje soczewka? bo zależy on chyba tylko od wklęsłości soczewki, dobrze myśle?

Jakby co, tu jest zestaw z tym zadaniem: http://www.arkuszematural...download&id=272 (zadanie 2, podpunkt 1)Temat: Optyka - zwierciadła wklęsłe
Witam, mam do rozwiązania zadania z fizyki, a nie było mnie na dwóch lekcjach i kompletnie nie wiem o co chodzi. Gdyby ktoś mógł pomóc była bym bardzo wdzięczna.

1.Przedmiot o wysokości 1cm stoi w odległości 10cm od zwierciadła kulistego wklęsłego o promieniu krzywizny r=12cm oblicz odległość obrazu od zwierciadła i wielkość obrazu.

2.Ogniskowa zwierciadła wklęsłego ma wartość 10cm. W jakiej odległości od zwierciadła należy ustawić przedmiot, aby jego obraz uzyskać w odległości 30cm od tego zwierciadła.

3.Promień krzywizny zwierciadła wklęsłego ma wartość 40cm. Oblicz odległość przedmiotu i jego obrazu od zwierciadła wiedząc, że powiększenie wynosi 1/2Temat: rzut ukosny
Ciało rzucono z prędkością V0 pod kątem α do poziomu. Znaleźć wartość V0, jeśli wiadomo, że największa wysokość wzniesienia ciała H = 1.5 m, a promień krzywizny toru ciała w górnym punkcie toru wynosił R = 1.5 m. Opór powietrza pominąć; g = 9.81 m/s2.

nie kumam tego kawalka z promieniem krzywizny, jak z tego wyliczyć kąt alfa?

z gory dziekuje:)

i jeszcze jakby sie dalo to zadanie

Ciało rzucono w kierunku poziomym z prędkością początkową V0 = 6.8 m/s. Po ilu sekundach prędkość ciała wzrośnie 4-krotnie?

kumam ze pozioma predkosc jest stala a pionowa sie zmienia 9.81 * t ale co dalej:(Temat: Promień krzywizny zwierciadła
Mam takie zadanie, próbuje je rozwiązać korzystając ze wzoru
Równanie zwierciadła :

2/r=1/f=1/x+1/y ale chyba wychodzi mi źle więc proszę o waszą pomoc, a to i treść zadania:

Patrząc na wklęsłe zwierciadło z odległości 5 cm, człowiek widzi w nim obraz swojej twarzy w odległości -10 cm za zwierciadłem. Promień krzywizny zwierciadła wynosi:
a 2cm b 4cm c 20cm d 40cm e 50cm

Pozdrawiam MichałTemat: POWTÓRZENIE
Światło – zakres widzialny promieniowania elektromagnetycznego
Rodzaje świateł:
a)monochromatyczne -jednobarwne
b)białe – złożone z fal różnej długości mieszczącej się w przedziale od 0,4un-0.8un

Zjawisko odbicia polega na zmianie kierunku biegu fali, gdy fala napotyka na przeszkodę o rozmiarach większych niż długość fali.
Prawo odbicia – promień fali padającej, promień fali odbitej oraz fala normalna leżą w tej samej płaszczyźnie a kąta padania jest równy kątowi odbicia

Zjawisko załamania polega na zmianie kierunku biegu fali światła na granicy oddzielającej 2ośrodki.
Prawo załamania – iloraz sinusa kąta padania przez sinus kąta załamania jest równy ilorazowi prędkości światła w drugim ośrodku oraz te ilorazy są równe względnemu współczynnikowi załamania drugiego ośrodka względem pierwszego

Zwierciadło – to na tyle gładka powierzchnia aby odbijała światło bez rozproszenia

czasza zwierciadlana – część kuli z której powstało zwierciadło
oś główna zwierciadła – to prosta prostopadła do czaszy zwierciadlanej przechodząca przez środek krzywizny i środek zwierciadła
O – śr. Krzywizny, punkt w którym z osią główną zwierciadła przecinają się wszystkie normalne do powierzchni zwierciadlanej
R- promień krzywizny zwierciadła, odcinek od środka krzywizny do powierzchni zwierciadła
F-ognisko rzeczywiste zwierciadła kulistego wklęsłego – jest to punkt przecięcia promieni odbitych od zwierciadła z osią główną zwierciadła, jeżeli padały na zwierciadło jako równoległe do osi głównej zwierciadła
Temat: Optyka - zadania
Witam!

Mam wielką prośbe o zrobienie 3 zadanek. Może i nie są one za trudne ale ostatnie dni spędziłam w szpitalu przez co nie było mnie na kilku lekcjach a moja pani od fizyki jest na tyle miła że nawet nie chciala mi ich wytłumaczyć I niestety nie mam zielonego pojecia jak je zrobić. Prosiłabym bardzo o pomoc i jak można prosić to żeby wykresy były narysowane na kartce żebym wiedziała o co chodzi i żebym już sama umiała sobie z nimi poradzić.

1. Przedmiot umieszczono w odległosci od zwierdiadła f<x<2f. Wysokosc przedmiotu 3 cm, promien krzywizny zwierciadła wynosi 8 cm. Oblicz wysokosc obrazu, odległosc obrazu od zwierciadła. Napisz jaki powstał obraz.

2.Monochromatyczny promien swiatła przechodzi z wody do szkła. Kat padania wynosi 50(stopni).Oblicz:
a)bezwzgledny wspołczynnik załamania swiatła wzgledem wody
b)kat załamania promienia w szkle
c)szybkosc promienia w szkle czy wodzie

3.Promien monochromatyczny pada na powierzchnie wody pod kątem 40(stopni).Oblicz:
a) kat załamania swiatla
b)kat miedzy promieniem odbitym a załamanym
c)szybkosc swiatła w wodzie

Bardzo prosze o pomoc i z góry dziękuje.Temat: [fizyka] soczewki, załamanie światła
Soczewka obustronie wypukła jest umieszczona w połowie wodzie. Padają na nią promienie, które są do niej prostopadłe. Jeden promień pada na część znajdującą się w powierzu, a drugi biegnie pod wodą.Mam ogniska, jak narysować dalszy bieg promieni?
Jeden przejdzie w wodzie przez soczewkę, wg mnie odchyli się tak jakby przebiegł przez soczewkę rozpraszającą, drugi promień załamie się na soczewce i przejdzie przez ognisko, a następnie załamie się w wodzieo kąt mniejszy niż kąt padania po przejściu przez soczewke, DA SIĘ TO JAKOŚ NARYSOWAĆ ZACHOWUJĄC WYMIARY,KĄTY,.., ?

ZADANIE KOLEJNEJ AK NARYSOWAĆ OBRAZ STRZAŁKI KTÓRA JEST RÓWNOLEGŁA DO OSI KRZYWIZNY SOCZEWKI OBUSTRONNIE WYPUKŁEJ? PRZEDMIOT MA POCZĄTEK NA WYSOKOŚCI 2 F(OGNISKOWA), wG MNIE OBRAZ BĘDZIE POMNIEJSZONY ORAZ OBRÓCONY O PEWIEN KĄT,ALE NIE JESTEM PEWIEN

współ.zał (n)=1,5, odległość przedmiotu od soczewki(d)=10cm,powiększenie(k)=2 Oblicz promień krzywizny soczewki płasko wypukłejwiedząc że uzyskano na ekranie obraz rzeczywisty 2 krotnie powiększonyTemat: OF 2008

Uwaga, odpowiadam na spoiler:

  |
  |
  |
/
  |
  |    


Mozna sie pokusic o wyprowadzenie zwiazku liczbowo:
v= omega*r (1+kappa*r)   gdzie kappa to krzywizna
(1/promien krzywizny), dodatnia dla gorki.


Czegoś tutaj nie rozumiem. Jeżeli nie mamy
poślizgu, to punkt styczności z podłożem
jest chwilowym środkiem obrotu. A to daje

v = omega*r

niezależnie od tego, jaka jest w danym
miejscu krzywizna podłoża.

Weźmy np. duży walec W1 o promieniu R
i mały walec W2 o promieniu r. Załóżmy,
że toczymy mały walec bez poślizgu
po powierzchni bocznej walca dużego.
Walce W2 wykonuje ruch obrotowy dookoła
osi walca W1 z prędkością kątową omega1
i ruch obrotowy dookoła swojej osi
z prędkością kątową omega2. Niech prędkość
liniowa walca W2 wynosi v.

Jasne jest, że

omega1 = v/(R+r).

Ja twierdzę, że

omega2 = v/r

niezależnie od promienia dużego
walca W1.

Ty twierdzisz, że

omega2 = v/[r(1+r/R)].

Niech r=R. W mojej wersji:

omega1 = v/(2R), omega2 = v/R = 2*omega1,

w Twojej:

omega1 = v/(2R), omega2 =v/(2R) = omega1.

Teraz pozostaje już tylko zrobić
doświadczenie np. z dwoma identycznymi
monetami.

Pozdrawiam
Maciej Marek

Temat: Kinematyka ruchu z poślizgami


Dobrze myslisz, tylko kierunek tego wektora poslizgu musisz przyjmowac
zawsze
jako prostopadly do wektora predkosci a jego wartos bedzie liniowo
proporcjonalana do krzywizny czyli odwrotnie proporcjonalan do promienia
luku,
ktory zakresla model. Wzor na sile odsrodkowa jest prosty mv^2/r tylko
trzeba
pamietac, ze dziala ona wzdluz tego promienia. Nie wiem na ile Ci to
"pomoze"
ale byc moze. Powodzenia w ciekawej animacji.


Tak, tylko mv^2/r ma wymiar siły. Można obydwie strony podzielić przez "m",
wtedy otrzymamy: a=v^2/r, gdzie a ma wymiar przyspieszenia stycznego do toru
ruchu (które notabene powinno zostać nawzane "odśrodkowym", gdyż pochodzi od
siły odśrodkowej, chociaż otrzymana zależność to wzór na przyspieszenie
styczne, czyli tzw. DOŚRODKOWE (!), ale już nie do mnie należy analiza takich
zawiłości).
Otrzymane przyspieszenie to po prostu dv_styczne/dt, czyli zmiana prędkości
stycznej do toru w czasie. Trochę to niewygodne, interesowałaby mnie bardziej
sama prędkość, ale ostatecznie jej zmiany można sumować.
Problemem jest jednak przede wszystkim ów "promień krzywizny" z tego powodu,
że ruch jest nieciągły, a więc w określonych odstępach czasu obiekty
przesuwają się o wektor prędkości (czyli ds/dt) od punktu do punktu bez
żadnego toru o jakiejkolwiek krzywiźnie. Można oczywiście analizować kilka
punktów i zastanawiać się nad tym, jaka jest krzywizna toru, ale wolałbym
rozwiązać problem w sposób prostszy.

Temat: Fale gamma i lusterko
J.F.:


| Mozna by znalezc promien krzywizny takiego "u" o krzywiznie takiej,
| zachodzilo calkowite odbicie fali gamma, na calej dlugosci druta.
| Promien slizgaby sie po krzywiznach drutów.
Ale wiesz - dlugosc fali gamma jest mniejsza niz atomu zelaza :-)


Chodzi mi tu o kat Brewstera, który zalezy od przenikalnosci mag
stali dla fali TE w tej konfiguracji.
Mozna zrobic taki peczek pretów, ze promien zawsze bedzie sie
slizgal po drutach odbijajac sie ponizej kata Brewstera.

Temat: Zadania z mechaniki I - pomoc

(ciach)


| 5. Jak przeksztalcic uklad, by wyprowadzic rownanie ruchu?

A po co chcesz to przekształcać? Prędkość, to pochodna tych równań po
czasie. Przyspieszenie, to druga pochodna. Krzywiznę liczysz z prędkości i
przyspieszenia. To wszystko podstawiając t=0, bo przecież w tej chwili
chcesz obliczyć.

PS: Poczekaj jak jeszcze ktoś zweryfikuje te moje zapisy, bo ja studia
skończyłem bardzo dawno temu i od tego czasu nie bawię się w takie
łamigłówki zbyt często. Mogłem o czymś nie pomyśleć.


Jak ma równania ruchu podane parametrycznie i chce mieć w postaci
s=s(t), to musi.
Co do krzywizny toru, to k(t)= | V x  a | : V^3  ;   gdzie   |  V  x
a | , to iloczym wektorowy prędkości i przyśpieszenia  .
jeżeli  tor jest krzywą płaską  o równaniu y= y(x) wtedy krzywizna
toru  k(x) ( nie od czasu t )
k(x) =  | y`` | : [ ( 1+ (y`)^2] ^ (3/2)  znane równanie na krzywiznę
krzywej, a promień krzywizny (ro)= 1/k ;
W.Kr.

Temat: Fale gamma i lusterko


J.F.:
| Mozna by znalezc promien krzywizny takiego "u" o krzywiznie takiej,
| zachodzilo calkowite odbicie fali gamma, na calej dlugosci druta.
| Promien slizgaby sie po krzywiznach drutów.
| Ale wiesz - dlugosc fali gamma jest mniejsza niz atomu zelaza :-)
Chodzi mi tu o kat Brewstera, który zalezy od przenikalnosci mag
stali dla fali TE w tej konfiguracji.


A czy czasem ta przenikalnosc nie zalezy od czestosci padajacej fali?
mam takie pytanie do ciebie: dlaczego zelazo stosuje sie przy
obudowywaniu kuchenek mikrofalowych i czy ta pzrenialnosc magnetyczna
stali ma tu jakies znaczenie czy nie?


Mozna zrobic taki peczek pretów, ze promien zawsze bedzie sie
slizgal po drutach odbijajac sie ponizej kata Brewstera.


To byc moze jest mozliwe, ale powtarzam ci pojecie kata Brewstera jest w
tym wypadku tylko jedna z postaci nomenklatury aby wypowiadac zlozone
rzeczy prostym jezykiem i ten kat nie ma nic wspolnego z tym co
zazwyczaj soie pzrez niego rozumie.
kazek

Temat: vision expres, soczewki i takie tam ;)

czy to mozliwe zebym miala zle promien krzywizny dobrany?
wszystko mozliwe. ja najpierw nosilam krzywizne BC: 8,4 i mialam podobnie do ciebie, soczewka wchodzila mi pod powieke, zle sie ja nosilo. poszlam na kolejne badanie i okulistka zmienila mi krzywizne na BC: 8,6 i do tej pory wszystko jest okTemat: soczewki kontaktowe
do tej pory używałam J@J Acuvue2 lub Advanced - tu jest promień krzywizny 8,7 - wszystko było ok. Chcę zmienić na Oasys (długo siedzę przed kompem) a tu promień jest jeden jedyny 8,4. Boje się, jak to będe odczuwała. Niby i tu i tu wspomniane krzywizny są standardowe.
Czy któras z Was zrobiła taki manewr?Temat: [MOC] 1:13 Jelcz 315M - dźwig

Przy stopniach dałbym to:
Powiem Ci, że kombinowałem z różnymi łukami i nawet w pomyśle na Jelonka miałem je cały czas w głowie, ale problem jest z promieniem łuku. Żaden z nich nie pasuje do promienia koła 24x43 i wygląda to pokracznie, tym bardziej, że błotnik w Jelczu jest prowadzony po współśrodkowym okręgu z linią koła... Taki łuk był by idealny, gdyby miał promień krzywizny taki sam lub ciut większy jak koło 24x43 :( A takich nie ma...
To samo tyczy się tego elementu http://www.peeron.com/inv/parts/2339 na tył błotnika - fajne dla koła 68.8x24, ale nie dla tych większych :(Temat: Zakrzywienie przestrzeni


Jaki jest promień krzywizny krzywej poddanej działaniu grawitacji
(zagięciu
przestrzeni) stycznej do powierzchni Ziemi? Lub pytając inaczej, jaki jest
promień łuku zanurzonego w zagiętej przestrzeni wywoływanej przez
grawitację
(ciążenie powszechne) ziemi?


Ciekaw jestem Waszej opinii na temat takiego sposobu:
bierzemy ciało poruszające się z prędkością c od nieskończoności
do nieskończoności, przelatujące w pobliżu Ziemi,
i obliczamy jego trajektorię w sposób klasyczny.
Zagięcie toru przy Ziemi jest takie jak krzywizna
przestrzeni.

T. D.

Temat: pytanie z maturki


Zdolność skupiająca zwierciadła kulistego krzywizny 20cm ma wartość???
a 1/10dioptrii
b 1/5 dioptrii
c 5 dioptrii
d 10 dioptrii
która odp jest poprawna
z=1/f        f=0,2m


a niby dlaczego f= 0,2  jest taki worek f= r/2 gdzie r to promien krzywizny
wiec f=0,1

 wiec  z=1/0,1m= 10diptrii    rozumowanie dobre tylko zła ogniskowa

Temat: Zakrzywienie przestrzeni
Jaki jest promień krzywizny krzywej poddanej działaniu grawitacji (zagięciu
przestrzeni) stycznej do powierzchni Ziemi? Lub pytając inaczej, jaki jest
promień łuku zanurzonego w zagiętej przestrzeni wywoływanej przez grawitację
(ciążenie powszechne) ziemi?

Pozdrawiam

Olczyk Piotr

Temat: Matma

  lgranice funkcji (definicja też);
  lgeometria analityczna;
  lcałki podwójne;
  lfunkcje złożone i uwikłane (extrema);
  lrównania różniczkowe cząstkowe;
  lkrzywa na płaszczyźnie (promień krzywizny, środek krzywizny,...);
  ltrójścian Freneta;
  lrównania różniczkowe (o zmiennych rozdzielonych, liniowe jednorodne i niej. , równania różniczkowe zupełne, itd...)
Temat: Czego nie rozumiem w superstrunach?


| Promień tej pętli możesz obliczyć rozważając jak długo trzeba iść
| "w danym kierunku", aby znależć się w punkcie wyjścia.
Rany, albo ja taki tempy, albo co. Jak dlugo isc? W czasie? Mam dziwne wrazenie
ze caly czas opisujemy jeden wymiar jakims innym, co chyba nie ma sensu.


Jak powiadam, nie wiem w czym leży twój problem. Wyobraź sobie
walec nieskończony. W pewnym punkcie tego walca wyznaczasz płaszczyznę
styczną. Ma ona dwa wymiary. Możesz dobrać układ współrzędnych tak,
że jeden z kierunków będzie równoległy do osi walca. Jeśli
pójdziesz w tym kierunku, możesz iść w nieskończoność. Jeśli jednak
pójdziesz (po walcu, nie po płaszczyźnie!) w kierunku prostopadłym,
wrócisz za jakiś czas do punktu wyjścia. Masz więc dwa wymiary,
ale czy naprawdę "opisujesz jeden wymiar jakimś innym"?

Jedyna trudność polega na tym, że walec wyobrażamy sobie jako
zanurzony w R^3, tymczasem geometria różniczkowa nie postuluje,
w ogólności, istnienia przestrzeni zanużeniowej.


Zakrzywina -no dobrze. Ale promien krzywizny wyrazac sie powinien w czym? W
czasie, jednostkach jednego z 3 wymiarow przestrzennych, a moze w jednostkach
samego tego wymiaru?


Wszystkie wymiary mierzymy w metrach (albo centymetrach, albo
wiorstach - wedle upodobania). Czas też. (1cm czasu to czas,
w którym światło w próżni pokonuje odległość przestrzenną
równą 1cm.)

A na przyszłość NIE cytuj całego listu łacznie z podpisem, a tylko
te fragmenty, które chcesz skomentować.

Temat: OF 2008
http://www.ifpan.edu.pl/kgof/index.php
http://www.ifpan.edu.pl/kgof/of58-sti-c1.pdf

Juz po terminie, wiec mozna sie pobawic.

Zwlaszcza podoba mi sie pierwsze zadanie.
Kilka pytanych osob, m.in studentow, a i doktorantka
fizyki dali sie zlapac. Sam w pierwszej chwili bylem nie
lepszy i nasunelo mi sie bledne rozwiazanie.

Dosc ladne jest tez 14, wbraew pozorom wystarcza 2 linijki.

Na rozwiazanie 10 sam nie wpadlem, a takie oczywiste(nie podam;)

spoiler;)
.

.

Zad 1
Laczna energia kinetyczna taka sama.
Nalezy powiazac predkosc liniowa i katowa.
a) omega*rV
b) omega*r<V
Wiec (po odpowiednim obdzieleniu energii kinetycznej
miedzy ruch postepowy i obrotowy) w przypadku A mamy
wieksza Ek r.obrotowego

Mozna sie pokusic o wyprowadzenie zwiazku liczbowo:
v= omega*r (1+kappa*r)   gdzie kappa to krzywizna
(1/promien krzywizny), dodatnia dla gorki.

zad14
odleglosc  x = 300ly
czas na ziemii t = 2000y
czas wlasny tau 1.5y

Policzmy gamme raz z definicji, raz z dylatacji czasu.
gamma_1=1/sqrt(1-v^2/c^2) = 1.01144347
http://www.google.pl/search?hl=pl&safe=off&rls=com.microsoft%3Apl&q=1...

gamma2=t/tau = 1333

Temat: Optyka
Zobacz sobie gdziekolwiek (podręcznik, google) zwierciadło wklęsłe i powstawanie obrazu w takim zwierciadle. Zobacz też co to jest ognisko, środek krzywizny zwierciadła, ogniskowa, promień krzywizny, równanie zwierciadła (takie samo jak równanie soczewki), powiększenie (wzór). Jak już dowiesz się czegoś o tym, to zadanie powinno być prostsze. Jeżeli wiedząc to nadal nie będziesz wiedział co i jak, to pisz.Temat: terakota + parkiet

Witam serdecznie
chcialbym polozyc na czesci podlogi terakote, na pozostalej -  parkiet
linia laczenia nie bedzie prosta
jaki najmniejszy promien krzywizny moge zaprojektowac, majac na uwadze
mozliwosc estetycznego, trwalego zabezpieczenia miejsca laczenia (np.
listwa) ?
generalnie jak mocno moge zakrzywic taka listwe
moze zamiast listwy jakis inny sposob ?

pozdrawiam
    Andrzej


Widziałem w Castoamie/Obi listwy wykończeniowe z aluminium które można
wyginać (takie jak daje się w progach, czy na stopniach schodów). Promień
łuku jaki tam był to ok. 20 - 30 cm.

Temat: terakota + parkietchcialbym polozyc na czesci podlogi terakote, na pozostalej -  parkiet
linia laczenia nie bedzie prosta
jaki najmniejszy promien krzywizny moge zaprojektowac, majac na uwadze
mozliwosc estetycznego, trwalego zabezpieczenia miejsca laczenia (np.
listwa) ?
generalnie jak mocno moge zakrzywic taka listwe
moze zamiast listwy jakis inny sposob ?

pozdrawiam
    Andrzej


Witam. W drewnie da rade wszystko. Robiłem łuki parkiet-terakota o promieniu
1 m. Zerknij na www.rawscy.strefa.pl
tam chyba mam zdjęcie.
Pozdrawiam turpik_

Temat: Zagadka: czy samolot poleci ... ?

Dokładnie. Przyspieszając cały czas dochodzisz w pewnym momencie do I prędkości kosmicznej, dzięki czemu promień krzywizny Twojego spadania pokrywa się z krzywizną Ziemi, dzięki czemu znajdujesz się na orbicie
No ja nie byłbym tego taki pewny.
W radio Maryja mówili że nie ma żadnej teorii "rewolucji" a ziemia być może jest płaska , skoro Papież stwierdził że Galileuszowi należał się stos.[/quote]Temat: minimalna liczba manewrow samochodem
Przegladajac zeszłoroczne zadania z finału Miedzynarodowych Mistrzostw
Francji w Grach Matematycznych i Logicznych natknalem sie na zadanie, ktore
zainspirowalo mnie do rozwazenia takiego problemu: zaparkowalismy na pustej
jezdni po jej prawej stronie, przy samym krawezniku i rownolegle do niego
samochod. Promien skretu samochodu wynosi r, a szerokosc jezdni  jest rowna
d. Jaka jest najmiejsza ilosc manewrow jakie musimy wykonac aby zawrocic?
(nie wolno nam najechac na kraweznik). Potraktujmy przy tym  nasz samochod
jako punkt, ktory moze poruszac sie po torze, ktorego promien krzywizny jest
nie mniejszy niz r. (pod pojeciem  manewru rozumiem jedynie zmiane biegu).

Od razu widac, ze jezeli d jest nie  mniejsze niz 2r, to wystarczy wykonac
tylko jeden manewr: wrzucamy "jedynke" i ruszamy na maksymalnie skreconych w
lewo kolach i na pewno sie wyrobimy. Jezeli d<2r, to sie "nie wyrobimy" za
pomoca powyzszego sposobu i widac, ze w tym przypadku trzeba wykonac co
najmniej trzy manewry aby zawrocic (wrzucamy "jedynke" i ruszamy na
maksymalnie skreconych w lewo kolach, nastepnie po dojechaniu do lewego
kraweznika wrzucamy "wsteczny", kola maksymalnie skrecamy w prawo i cofamy
sie. Aby calkowicie zawrocic trzeba jeszcze co najmniej raz wrzucic przedni
bieg). Wykonujac odpowiedni rysunek mozna zauwazyc, ze jezeli r<=d<2r, to
rzeczywiscie najmniejsza liczba manewrow jest rowna 3. Nasuwa sie pytanie:
co w przypadku gdy d<r?

Pozdrawiam
Adam

Temat: [Fizyka] Zadanka z fizyki - optyka
Zadania

1) promień krzywizny zwierdciadla wkleslego wynosi 40 cm. Gdzie nalezy umiescic przdmiot aby powstal obraz rzeczywisty powiekszony dwu krotnie

2) z dna basenu nurek zaswiecil laserem na powierzchnie wody pod katem 45 stopni. Wykaz co stanie sie dalej z tym promieniem (dla wody n=1,33)

3) Gdzie powstanie obraz w soczewce skupiajacej o zdolnosci skupiania Z=4d , jezeli przdmiot usyawiono w odleglosci 120 cm?

4) oblicz minimalna czestotliwosc spromieniwania, ktore wywola zajwisko fotoelektryczne w metalu o pracy 5e (1eV= 1.6*10 do -19 J)Temat: 2 zadanka...
Witam!
Poszukuje odpowiedzi do tych zadanek... Jezeli ktos moze podac to bede
wdzieczny:

1. Punktowe zrodlo swiatla umieszczono na gl. osi optycznej 5 cm od
zwierciadla wkleslego i otrzymano wiazke promieni ownoleglych. Promien
krzywizny zwierciadla wynosi:
a) 5cm  b) 10cm  c) 2,5cm  d) 20cm

2. Zwierciadlo kuliste daje obraz pomniejszony odwrocony rzeczywisty jezeli
przedmiot lezy w odleglosci:
a) x=2f  b) x<f  c) f<x<2f  d) xf

Dzieki za pomoc
Pawel

Temat: Do okularnikow i soczewkowcow...do slepych :D
No właśnie Nitka tu jest problem - jak dorwiesz takie same parametry to możesz zmieniać sama,
sęk w tym, że takich samych chyba nie znajdziesz
Sama średnica soczewki to chyba nie problem, ale ten promień krzywizny to ważny jest. Czy się różnią
te promienie bardzo to nie wiem. Chyba trzeba się jednak z okulistą skonsultować. Niewarto eksperymentować na własną rękę.
Ja używam tych samych od lat (poleconych przez okulistę), ale od jakiegoś czasu właśnie też myślę o zmianie.Temat: 1
1.przed płaskim zwierciadłem znajduje się przedmiot,o ile cm zbliżył się przedmiot do swojego obrazu,jeśli zwierciadłó zbliżyło się do przedmiotu o 5 cm?

2.przedmiot o wysokości 2 cm ustawiono w odległości 15 cm od wklęsłego zwierciadła kulistego.gdzie powstanie obraz ,jaka będzie jego wysokość .promień krzywizny zwierciadła wynosi 10 cm.

3.zwierciadło wklęsłe ma ogniskową równą 10 cm.gdzie należy ustawić przedmiot by otrzymać jego obraz w powiększeniu
a. 1/2 jedna druga
b. 2

4.obraz przedmiotu znajduje się w odległości 15 cm od wklęsłego zwierciadła .wysokość obrazu wynosi 2cm , a promień zwierciadła 10 cm .oblicz wysokość przedmiotu i jego odległość od zwierciadła.
Temat: 53 OF - T1 (soczewki)
Ja to zrobilem w skrocie tak:
ze wzoru na ogniskowa 1/f=(nm/no - 1)* 1/r  --- soczewka plaskowklesla
dlatego tylko raz jest 1/r
wyprowadzilem r.
Zadalem sobie pytanie jaki musialby byc promien takiej soczewki wykonanej ze
szkla aby zastapila ona taki uklad.
Najpierw zanurzam ja w wodzie potem w powietrzu.
I stad wyszlo pierwsze rownanie.
Potem zadaje sobie pytanie jaki musialby byc promien krzywizny soczewki
wykonanej z wody aby zastapila ten uklad.
Najperw umieszczam ja w powietrzu a potem w szkle (bo w wodzie bez sensu)
I z tad mam drugie rownanie. Daloby sie policzyc to co trzeba gdyby znac
ogniskowa ukladu w szkle czyli po prostu ogniskowa "czesci wodnej" ukladu
zanurzona w szkle.
Temat: Siły działające na ciało w ruchu jednostajnym po okręgu


Jest jeszcze silnik, a właściwie musi być jeśli ruch ma być jednostajny.
Ta siła zrównoważy styczną do okręgu, a do rozwiązania zadania jej wartość
jest niepotrzebna (ale można ją policzyć).


To jak ta siła jest skierowana?
I co nam daje informacja że promień krzywizny ma 50 metrów, to chyba nie to
samo co promień okręgu?

Temat: skąd ten dźwięk?

Mijasz


sie tez z prawda piszac, ze generator Graffa dziala na zasadzie
pocierania; on
dziala na zasadzie kumulowania malych ladunkow przenoszonych na pasie z
nalepionymi na nim kawalkami folii czy blach, ladowanych z normalnego
zrodla
wysokiego napiecia. Ladunki te sa wprowadzane do wnetrza duzej kuli i w
niej
kumulowane. Dziala tu regula V=Q/C. Kula ma duza srednice zatem duza
pojemnosc
i to umozliwia uzyskiwanie duzych napiec.


Są różne typy generatorów Van de Graaffa.
Są i takie, ktore wytwarzają ładunki
elektryczności statycznej przez tarcie:
(triboelectrification) Triboelectric effect:
http://triboelectric-effect.iqnaut.net/
http://www.ece.rochester.edu:8080/~jones/demos/charging.html

Mechanizm elektryzowania przez tarcie jest zapewne złożony.
Mozna wymieniać różne elementy, które mogą mieć wpływ na to zjawisko:
Ładunki gromadzą się głównie na powierzchni ciał.
Gęstość ich rozmieszczenia zależy od krzywizny powierzchni,
czyli im mniejszy promień krzywizny (np na ostrzach, włoskach kota)
tym gęściej są rozmieszczone.
Rodzaj materiału ma wpływ na ilość wolnych elektronów,
rozmieszczenie obsadzonych i nieobsadzonych powłok walencyjnych.  
Pod wpływem tarcia tośnie temperatura i pojawiają się potencjały
termoelektryczne.
Ale gdzie są jakieś wzory na obliczanie zjawiska elektryzowania tarciem?
Co wchodzi do wzoru? Czas tarcia, siła nacisku, stałe materiałowe,
temperatura?

Pozdrawiam WM

Temat: 1
witam proszę o pomoc,niżej piszę moje zadania .

1.przed płaskim zwierciadłem znajduje się przedmiot,o ile cm zbliżył się przedmiot do swojego obrazu,jeśli zwierciadłó zbliżyło się do przedmiotu o 5 cm?

2.przedmiot o wysokości 2 cm ustawiono w odległości 15 cm od wklęsłego zwierciadła kulistego.gdzie powstanie obraz ,jaka będzie jego wysokość .promień krzywizny zwierciadła wynosi 10 cm.

3.zwierciadło wklęsłe ma ogniskową równą 10 cm.gdzie należy ustawić przedmiot by otrzymać jego obraz w powiększeniu
a. 1/2 jedna druga
b. 2

4.obraz przedmiotu znajduje się w odległości 15 cm od wklęsłego zwierciadła .wysokość obrazu wynosi 2cm , a promień zwierciadła 10 cm .oblicz wysokość przedmiotu i jego odległość od zwierciadła.
Temat: i ... bum ... [aktualizacja - fotki]
kogo w takiej sytuacji byście uznali za winnego ?
autobus + osobówkapojazd niebieski nawet bardziej jest na drodze niż wynika to z rys. gdyż na miejscu jest większy promien krzywizny.

EDIT:
poprawiłem rys.
Temat: 1
1 W jakiej odleglosci od soczewki skupiajacej o ogniskowje f= 5 cm nalezy ustawic przedmiot aby jego obraz pozorny otrzymać w odleglosci dobrego widzenia  q= 25 cm. Oblicz powiekszenie przedmiotu
2 Przed soczewka  plasko wypukla wykonana ze szkla o n=1,5 ustawiona w odleglosci 10 cm Oblicz promien krzywizny
3  Jakie powiekszenie mozna uzyskac za pomoca lupy ktora jest soczekwao o gniskowej f= 5 cm    prosze  Cie o pomoc !!!!

 Temat: KoŁo
Pyt. z optyki
1. Opisz procedurę wyznaczania st. roztw. NaCl
2. Przed soczewka płasko-wypukłą o współczynniku n=1,5 w odległości x=40cm ustawiono przedmiot. mamy jego obraz rzeczywisty odwrócony i tej samej wielkości. jaki jest promień krzywizny soczewki? w jakiej odległości należy ustawić przedmiot by nie postał jego obraz?
3. Opisać wybraną metodę polaryzacji światła.
4. Kiedy otrzymujemy prążki dyfrakcyjne?? ( coś z dyfrakcją)
5. Czym rożni sie stan stacjonarny od stanu równowagi termodynamicznej
Temat: Jakie były pytania na egzaminie z fizyki?
1. analiza ruchu punktu materialnego w rzucie ukośnym. wyznaczyć promień krzywizny toru w rzucie ukośnym.
2. opisać wpływ tłumienia i częstości drgań na amplitudę, energię absorbowaną i przesunięcie fazowe.
3. zdefiniować sprawność obiegu termodynamicznego i coś tam o silniku Carnota.
4 .scharakteryzować pole elektryczne naładowanego przewodnika, określić pojemność kondensatora cylindrycznego.
5. opisać zjawisko indukcji elektromagnetycznej, wyznaczyć siłę elektromotoryczną indukcji własnej

nie jest to słowo w słowo jak na egzaminie, ale ogólny sens został zachowany.
Temat: i ... bum ... [aktualizacja - fotki]

kogo w takiej sytuacji byście uznali za winnego ?
autobus + osobówkapojazd niebieski nawet bardziej jest na drodze niż wynika to z rys. gdyż na miejscu jest większy promien krzywizny.

EDIT:
poprawiłem rys.


rózowy
Temat: vision expres, soczewki i takie tam ;)

dziewczyny miala ktoras z was b&l pure vision? byłam dzisiaj u okulisty, promien krzywizny mi wyszedl taki jak mialam wczesniej, ale moje opowiedziane objawy sa podobno typowe dla za ciasnych soczewek, wiec mam nosic wieksze. do tego niestety musze miec mocniejsze
pure vision sa do noszenia ciaglego przez miesiac, mozna kupic na sztuki u mnie w krakowie - nie bede ryzykowac teraz poczty...
datego chcialam wyprobowac


Hej...pomimo iz nie jestem jedna z Was to moge troche podpowiedziec na temat soczewek....
jesli chodzi o b&l pure vision to sa droższe od soflens 59 i duzo gorsze...komfort noszenia okropny..sa sztywne,duzo grubsze od tych drugich i paradoksalnie nie mogłe w nich spac ani jednej nocy, za to w Soflensach 59 spałem 3 noce i rano sie budziłem przemywałem oczy i do pracy a pracuje jako informatyk to mi sie spistywały ok....własnie stoje przed wyborem bo chciałbym cos z dobrym filtrem UVA i UVB zeby tak nie mróżyc oczu.....moze cos macie sprawdzonego....chciałbym własnie te ))) ale nie wiecie gdzie moge je kupic na sztuki chce tesstowac i wyrazic tu na forum for US opinie o nich
sedecznie pozdrawiam ide spacTemat: PKP nowości 2007

(...) Zresztą model Piko ma chyba inne kształtem ściany czołowe?
Tak. Polskie wagony z rodziny 208K mają inne ściany czołowe. Mają też inny promień krzywizny dachu.

Na marginesie tych rozważań chciałbym zauważyć, że wśród zabawek PIKO oferowanych przez SK-Model, znajduje się także model 4-osiowej węglarki serii .Eas(WWzo), który nosi na sobie prawdziwe oznaczenia jednej z węglarek polskiego typu 401W, z epoki IVa, a nie jak błędnie informuje producent - z epoki V !
Rzecz w tym, że model węglarki Piko jest łudząco podobny do polskich wagonów typu 401W z pierwszych partii produkcyjnych i może je całkiem nieźle "udawać", mimo pewnych (rzeczywiście niewielkich) różnic wymiarowych, innej ostoi i innych wózków.

Wizualne podobieństwo obu typów węglarek, a więc niemieckiego (stalowego) typu LOVA z polskim wagonem typu 401W, jest wyraźne i to głównie za sprawą "przełamywanych" ścian bocznych, czołowych oraz drzwi, a także dzięki podobnemu wyposażeniu ścian czołowych (ten sam, charakterystyczny kształt uchwytów).

Może więc, przynajmniej do czasu pojawienia się prawdziwych polskich konstrukcji węglarek 4-osiowych z tamtych lat, warto rozważyć "doraźnie" zakup tej właśnie zabawki ?
To oczywiście kompromis, ale cena wydaje się do tego zachęcać, tym bardziej że zrówno treść, jak i rozmieszczenie oznaczeń jest rzeczywiście prawidłowe dla polskich węglarek typu 401W , budowanych w latach 1964-65.
No i jeszcze jedno. Wspomniany wagon ma oznaczenia... z kultowej (dla mnie!) epoki IVaTemat: samochód na zakręcie
Zakręt drogi ma nachylenie α=20° i promień krzywizny R=80m. Dla jakiej prędkoćci samochodu przewidziany jest ten zakręt? g=9.81

Rozrysowałam sobie siły i zakładam, że siła odśrodkowa jest równa składowej siły równoległej do nachylenia i mam wzór . Wychodzi mi jakieś 4 a ma wyjść 60.8km/hTemat: Odległość przedmiotu w soczewce płasko wypukłej
Soczewka płasko-wypukła jest wykonana z materiału, którego współczynnik załamania wynosi n. Jej promień krzywizny r. Za pomocą tej soczewki otrzymano obraz rzeczywisty o wysokości h w odległości y. Jaka jest wysokośc H przedmiotu, którego obraz otrzymano, i w jakiej odległości x od soczewki znajduje się przedmiot?

Ze wzoru soczewkowego mam:


Nastepnie korzystam z równania na ogniskową:

I stąd wyznaczam x, po podstawieniu równania na ogniskową i przekształceniach:

Gdzie tutaj jest błąd?Temat: Zwierciadło wklęsłe: kuliste i wypukłe
1. Przedmiot znajduje się w odległości x=0,24 cm od zwierciadła kulistego wypukłego.
Obraz jest zmniejszony k=4 razy. Jaki jest promień krzywizny zwierciadła?
Myślałem, że skoro 4x zmniejszony to p= 0,25, ale jest to złe rozumowanie.

2. Powiększenie obrazu uzyskanego w zwierciadle kulistym wklęsłym p=4. Jaka jest ogniskowa tego zwierciadła, jeżeli odległość między przedmiotem i obrazem l=1,5m?

Dzięki
\rumcajs
Banał w temacie nie był potrzebnyTemat: vision expres, soczewki i takie tam ;)

Ja mam jasno niebieski oczy-takie wodniste. A gdzie takie mozna kupić? Czy ta jak dziewczyny pisały o zwykłych te tez można kupic na allegro? I ile dokładnie kosztuje taki interes? Jak najwięcej szczegółów bym chciała znac

no to dla ciebie bylyby najlepsze te poglebiajace kolor , jesli chodzie o te kolorowe to nie wiem czy one czasami nie mają innych parametrow bo dawno je mialam stosunkowo wiec nie pamietam, zalezy jakie soczewki normalnie nosis, te kolorowe maja promien krzywizny 8,3 ale wydaje mi sie ze powinno sie to skonsultowac jakos z okulistą
tu masz np kolory tych soczewek i w ogole aukcje :
ogolnie mozna je kupic jak sama widzisz na allegro u okulistow z soczewkami takze
koszt to 22 zl za jedno czyli para 44,wiec na 3 miesiace okolo 130 zloytych (ja je oczywiscie i tak dluzej niz 3 miesiace nosilam bo umiejetnie przedluzalam ich zywotność ) wiec niewiele drozej niz normalne soczewki w sklepie (okolo 115 nie kolorowe)

http://www.allegro.pl/ite...2_22_50_zl.html

ja mialam szafirowe bo tez mam jasno niebieskie normalnie i daja super efekt, one maja jeszcze taki efekt zrenicy tak ze nie są jednolicie oczojebnie niebieskie, zreszta zobacz na tym obrazku w tej aukcji jak te szafirowe wyglądają, mają taką fakturkę ciemną oprocz tego, że są niebieskieTemat: Radionamiar
Podaję wymiary anteny:
Dipol - długość 342, szerokość 38, promień krzywizny na końcach 18 mm
Reflektor - długość 380, odległość 190 mm
Direktor 1 - długość 310, odległość od dipola 80 mm
Direktor 2 - długość 300, odległość od dipola 170 mm
Elementy z rurek Al 6mm
Końce dipola wpięte od razu do wzmacniacza antenowego SWA9000 z symetryzatorem na wejściu.
Zysk trudno mi określić, co do kierunkowości, to kąt widzenia sygnału (od zaniku do zaniku) wynosi około 50-60 stopni. Zresztą, właściwości kierunkowe widać na filmiku, i jak na taką antenkę ręczną 4 elementową, to uważam, ze to akurat źle nie wyszło. dnia Wto 19:06, 03 Mar 2009, w całości zmieniany 1 razTemat: Oświetlenie diodowe
Dawno nikt nic nie pisał w tym temacie, więc go odświeżę.
Od jakiegoś czasu oglądałem w sklepach elektronicznych listwy diodowe.
Składają się one z pięciocentymetrowych segmentów, po trzy diody i rezystor na każdym.
Można kupić wielokrotność długości jednego segmentu.
Wybór kolorów jest też dosyć bogaty, ja kupiłem białe ciepłe.
Listwy są elastyczne i samoprzylepne.

Parametry:
- minimalny promień krzywizny: 1cm,
- moc: 4,8W/m (jeden segment pobiera 20 mA),
- wodoodporność: nie (do użytku wewnątrz)
- napięcie: 12V DC (ważne: aby zasilać listwy SMD należy używać wyłącznie zasilaczy prądu stałego, lub napięcia z 12V akumulatora samochodowego),
- jasność: 57cd/m,
- odległość między diodami: 16,67mm
- ilość diod SMD: 60 szt./m,
- kąt padania: 120 stopni
- kolor: ciepły biały (3000K)

Na próbę kupiłem 10 segmentów (50 cm.) i podzieliłem je na dwie części po 5 szt. Jeden segment kosztował 3,5 zł. Do tych dwóch kawałków po 25 cm. dolutowałem kabelki zasilające.
Przykleiłem jedną część nad stołem małym drugą nad kuchnią.
Dodatkowo nad stołem zamontowałem zwykłą warsztatową lampę jarzeniową (są najtańsze).
Jeszcze tylko teraz trzeba sprawdzić w praktyce jak się z tym oświetleniem będzie biwakować, może na wrześniowym zlocie.
Załączone zdjęcia są robione przy słońcu i widać jak jasno świecą wstęgi diodowe.
Pozdrawiam
JurekTemat: mieszkanie

Z Twojego posta wynika ze nie masz najmniejszego zamiaru przyswoic ani odrobiny angielskiego. Jezeli zostaniesz w UK, bedziesz zawsze parkowac na kerbie i lukac przez window czy Ci oficer nie da tiketa
Ależ to co piszesz 7s świadczy właśnie o przyswojeniu sobie choć trochę angielskiego!

A koleżankę kaję poprosiłbym o miarkowanie się. W końcu to ty zadałaś pytanie więc wypada być przygotowanym na różne odpowiedzi. 7s nie jest 'prosty', wręcz przeciwnie, on ma zaje++sty promień krzywizny
Temat: vision expres, soczewki i takie tam ;)
kurcze a ja nadal czuje te soczewki, cały czas jakbym miala cos na oczach i tak mnie wlasnie uciskaja troche, na dodatek wchodza tak wysoko pod gorna powieke a na na dole sa tuz przy tęczówc - tak sie same układaja, nawet jak popchne to wracaja;)
czy to mozliwe zebym miala zle promien krzywizny dobrany? niby 98% ludzi ma taki ale byc moze ja mam wlasnie ten drugi....Temat: Do okularnikow i soczewkowcow...do slepych :D
Nitka, jak nie pogorszyła się wada i zna się dokładny promień krzywizny to można zmienić samemu, bo to przecież tylko firmę zmieniasz - parametry mają pozostać te same.

Ja też noszę kontakciki A okularów nawet nie posiadam. Zawsze mam zapasową parę szkiełek w razie jakby zdarzył się wypadek i bym któreś zgubiła. Kiedyś jedno zgubiłam (położyłam się spać po imprezie nie zdejmując szkieł) i na
następny dzień do szału doprowadzało mnie patrzenie tylko jednym kontaktem. Wolałam już wyjąć to drugie także
Od tamtej pory zawsze mam przy sobie zapasowe. I żel nawilżający, ale to tylko jak gdzieś na długo wychodzę.Temat: vision expres, soczewki i takie tam ;)
Co do soczewek n&d torycznych -> http://www.soczewki.twoje...products_id/163 . Jak będę u lekarza to to przedyskutuję intensywnie .

EDIT:
Aha, ja nie mam o czym dyskutować. Skala cylindra kończy się na -1,75 (u mnie -2,25), a promień krzywizny ma tylko 8,7, w momencie kiedy ja potrzebuję 8,5. Wrrr.Temat: 1
Hej!! Jeśli masz chwilkę to prosze zrób mi to zadanie bo ja się mecze ale mi nie wychodzi!!!
Przed soczewką płasko-wypukłąwykonaną ze szkła o współczynniku załamania n=1,5,ustawiono w odległości d=10 cm przedmiot i uzyskano na ekranie obraz rzeczywisty dwukrotnie powiększony. Oblicz promień krzywizny soczewki?
Prosze bo nie mogę sobie poradzić z tym zadaniem !!!Temat: Zmiana soczewek kontaktowych
No ładnie, okazuje się, że ja nc nie wiem o soczewkach... Który to jest promień krzywizny, a który średnica? Właśnie kupiłam nowe opakowanie soczewek, innej niż wcześniej firmy i jest różnica w oznaczeniu, było 14,0 a na nowym opakowaniu jest 14,2. Czy to duża różnica?
Czytałam też u was o nawilżaniu soczewek. Czy trzeba to robić codziennie czy kilka razy dziennie? I jakie krople stosować?Temat: vision expres, soczewki i takie tam ;)
dziewczyny miala ktoras z was b&l pure vision? byłam dzisiaj u okulisty, promien krzywizny mi wyszedl taki jak mialam wczesniej, ale moje opowiedziane objawy sa podobno typowe dla za ciasnych soczewek, wiec mam nosic wieksze. do tego niestety musze miec mocniejsze
pure vision sa do noszenia ciaglego przez miesiac, mozna kupic na sztuki u mnie w krakowie - nie bede ryzykowac teraz poczty...
datego chcialam wyprobowacTemat: 1

no więc ja mam takowy problem- mam 5 zadań i z nich 3 musze rozwiązać...
napiszę ich treść i kto potrafi niech sobie wybierze i zrobi (wam to sprawia przyjemność a dla mnie to czarna magia więc liczę na was)
1.Jaki jest promień krzywizny zwierciadła kulistego wklęsłego, jeżeli obraz rzeczywisty przedmiotu oddalonego od zwierciadła o 40 cm. powstał w odległości 10 cm. od zwierciadła (naszkicuj odpowiedź).
2.W odległości 30 cm. od soczewki skupiającej o ogniskowej 20cm. umieszczono przedmiot. Gdzie i jaki powstanie obraz? (naszkicuj odpowiedź).
3.Oblicz dł. fali promieniowania elektromagnetycznego odpowiadającej przejściu elektronu w model atomu wodoru z powłoki L na powłokę K.
4.Na powierzchnię płyty cynkowej pada promieniowanie o dł.200 nm. Oblicz energię kinetyczną fotoelektronu wybitego z powierzchni metalu. Praca wyjścia elektronu z cynku wynosi 3,36 ev (elektronovolta).
5.Jaka jest energia wiązania jądra atomu helu. Temat: Zmiana soczewek kontaktowych
Jestem klientką Salonu "Piękne Oczy" w Białymstoku. Od około roku noszę soczewki kontakowe Focus 1-miesięczne przepisane mi podczas wizyty u okulisty. Chciałabym wypróbować inne soczewki np. kolorowe. Czy przy doborze soczewek takie dane jak promień krzywizny oraz średnica muszą być co do 0,1mm takie same jak w przypadku soczewek, które w tej chwili noszę?Temat: soczewki
ja zaczelam nosic jak mialam z 13-14 lat, poczatki byly trudne, zapominalam o wyjmowaniu itd, ale mysle ze to dlatego ze bylam jeszcze dzieckiem. Teraz to dla mnie zaden problem zakladam je rano, czesto w samochodzie, zajmuje mi to moze 2 sekundy. Mysle ze potrzeba ci 2-3 dni aby dojsc do perfekcji:P Wkladanie i wyjmowanie nie jest w ogole trdne, jak i cala reszta uzytkowania. Typ soczewki powinien dobrac okulista, promien krzywizny, twardosc itd itd. powodzenia.
Temat: okulary
Dalekowidz widzi dobrze z odległości 36 cm. Odległość soczewki oka siatkówki wynosi 2 cm.

Oblicz, jakie okulary powinien nosić dalekowidz, aby dobrze widział z odległości 24 cm.

Soczewki okularów mają jedną powierzchnie płaską. Oblicz promień krzywizny drugiej powierzchni, jeśli współczynnik załamania szkła wynosi 1,5.

Chciałam to obliczyc ze zdolności skupiającej soczewki czyli Z= 1/x +1/y , ale coś mi nie wychodzi.
Prosze o pomoc, chce wkoncu wiedziec jak zrobić to zadanie. Sama coś kombinuje ale cos nie moge tego obliczyćTemat: Mam znów problem z zadaniem


1) Zakręt ma nachylenie 10 stopni i promień krzywizny drogi wynoszący 100
m. Dla jakiej predkosci przewidziany jest ten zakret?
2) Odważnik o ciężarze 1 kg wiszący na nici zostaje odchylony o kąt 30
stopni. Znalezc naciąg nici w chwili przekraczania przez odważnik
położenia równowagi.

Prosze o pomoc- może dzieki Wam wreszcie sie tego naucze...


No to do roboty :)
Może chociaż zrób rysunek, poszukaj wzorów i spróbuj obliczyć a później
zapytaj o konkrety jak coś nie wyjdzie.

Temat: Mam znów problem z zadaniem
1) Zakręt ma nachylenie 10 stopni i promień krzywizny drogi wynoszący 100
m. Dla jakiej predkosci przewidziany jest ten zakret?
2) Odważnik o ciężarze 1 kg wiszący na nici zostaje odchylony o kąt 30
stopni. Znalezc naciąg nici w chwili przekraczania przez odważnik
położenia równowagi.

Prosze o pomoc- może dzieki Wam wreszcie sie tego naucze...

Temat: Balistyka


Hej

| :) współczynnik balistyczny
| Mogę spróbować jeszcze raz...

| Chyba bez podania wzoru sie nie obędzie ;o)
| Wielostopniowe wykładniki potęg itp.
| Zapewne niezbyt łatwo sie to liczy ,ale przecież zawsze można program
jakiś
| wysmarować np.w pascalu :o)

Akurat współczynnik balistyczny to nic takiego. Te dziwaczne równania i
chore wykładniki są w prawie oporu powietrza (siła oporu zależnie od
prędkości).
Wsp. balist. c = (id^2)/q gdzie q - masa pocisku w kg, d - średnica
pocisku
w m, i - współczynnik kształtu (z empirycznego wzoru i = 0,98 - 0,166h' a
owo h' = (hp + ht)/d gdzie z kolei: hp - promień krzywizny ostrołuku
pocisku, ht - długość boat-taila czyli tej tylnej zwężającej się częsci
pocisku, dla pocisku z cylindr. tyłem oczywiście 0)
(to wszysko z książki J.Brodacki "Amunicja małokalibrowa" wyd. PW 1983)
Jest jeszze jakiś lepszy wzór na wsp. kształtu ale nie chce mi się teraz
szukać :)


Skopiowałem wszystko do pamiętnika ;o)
Niestety nie mam czasu tego rozgryzac :o(
Dzieki za objasnienie ,o szczegóły pomecze cie na priva w listopadzie jak
wróce z zagramanicznych robót.

:O)

Pozdrawiam
Sapo

Temat: Balistyka
Hej


| :) współczynnik balistyczny
| Mogę spróbować jeszcze raz...

Chyba bez podania wzoru sie nie obędzie ;o)
Wielostopniowe wykładniki potęg itp.
Zapewne niezbyt łatwo sie to liczy ,ale przecież zawsze można program
jakiś
wysmarować np.w pascalu :o)


Akurat współczynnik balistyczny to nic takiego. Te dziwaczne równania i
chore wykładniki są w prawie oporu powietrza (siła oporu zależnie od
prędkości).
Wsp. balist. c = (id^2)/q gdzie q - masa pocisku w kg, d - średnica pocisku
w m, i - współczynnik kształtu (z empirycznego wzoru i = 0,98 - 0,166h' a
owo h' = (hp + ht)/d gdzie z kolei: hp - promień krzywizny ostrołuku
pocisku, ht - długość boat-taila czyli tej tylnej zwężającej się częsci
pocisku, dla pocisku z cylindr. tyłem oczywiście 0)
(to wszysko z książki J.Brodacki "Amunicja małokalibrowa" wyd. PW 1983)
Jest jeszze jakiś lepszy wzór na wsp. kształtu ale nie chce mi się teraz
szukać :)

Temat: Mam znów problem z zadaniem


1) Zakręt ma nachylenie 10 stopni i promień krzywizny drogi wynoszący 100
m. Dla jakiej predkosci przewidziany jest ten zakret?


Zakładając, że faktycznie chcesz zrozumieć, służę uprzejmie:

Jeżeli pojazd porusza się z "przewidywaną" przez konstruktorów
zakrętu prędkością, siła wypadkowa działa prostopadle do
płaszczyzny nachylenia jezdni. Jakie siły działają na pojazd?
Grawitacji (tro jest to samo, co ciężkości) i odśrodkowa. Teraz je
rozrysuj.

Temat: Pan Tompkins w krainie czarow


astronomia wzielaby w leb - orbity juz nie sa elipsami a spiralami :-)
Zejscie w druga strone [<2.00] powieksza stabilnosc.
Zlosliwy przypadek to dopiero 1.00 - wtedy potencjal jest ln(r) ... i
nie mozemy wyleciec w kosmos, bo energia ucieczki jest nieskonczona .


Urrgh. jednak zmusicie mnie do pójścia do profesora i zapytania o
dokładne dane :) POliczył to, i wiem, że już własnie 2.2 czy 1.8 ostro
sprawę zmieniały, ale o dokładne wartości jeszcze się zapytam :)


trojwymiarowej przestrzeni. A 2.01 ? Twierdzenie
Gaussa-Ostrogardzkiego wzieloby w leb, byc moze z tego powodu fale
el-m nie mialyby racji bytu ..


Problem w tym, że wykładnik 2 jest konsekwencją _geometrii_+stałości
strumienia. Dlatego tak ciężko o inne teorie - wymagałyby albo innej
ilości wymiarów, albo wyraźnego wygięcia czasoprzestrzeni (promień
krzywizny, te sprawy).


Te planety to mi sie wydaja przesada. W koncu to tylko kwestia
odleglosci albo masy gwiazdy.


Niestety, AFAIK nie. Za to kwestia czasu pobytu na orbicie. Jakiś czas
orbita jest stabilna (chodzi o korekcję małytch odchyleń).

EwaP HF FH

Temat: 3 zadanka
Witam!
Kolega poprosil mnie o rozwiazanie mu 3 zadanek z fizyki.. Problem w tym, ze
ja jestem raczej humanista i niebardzo wiem jak sie do tych zadan zabrac!
Jest tu ktos na tyle mily zeby mogl te zadania rozwiazac i w kilku zdaniach
wytlumaczyc na mejlu?
Oto tresci zadan:
1. Czlowiek w wada wzroku czyta bez okularow z odleglosci 70cm. Oblicz
ogniskowa soczewek jakie musialby nosic, aby mogl czytac z odleglosci
dobrego widzenia.
2. Przed soczewka skupiajaca o ogniskowej 4cm umieszczono przedmiot o
wyskokosci 1cm w odleglosci 7cm od soczewki. Oblicz wysokosc otrzymanego
obrazu, jego odleglosc od soczewki i opisz cechy obrazu. Wykonaj rysunek
zadania w skali 1:1
3. Oblicz promien krzywizny zwierciadla kulistego wkleslego, wiedzac ze
obraz przedmiotu umieszczonego w odleglosci 3cm od zwierciadla powstaje po
jego przeciwnej stronie w odleglosci 9cm od zwierciadla.

Za wszelka pomoc z gory dziekuje.
Pozdrawiam

Temat: Czego nie rozumiem w superstrunach?

| Zakrzywina -no dobrze. Ale promien krzywizny wyrazac sie powinien w czym? W
| czasie, jednostkach jednego z 3 wymiarow przestrzennych, a moze w
jednostkach
| samego tego wymiaru?

Wszystkie wymiary mierzymy w metrach (albo centymetrach, albo
wiorstach - wedle upodobania). Czas też. (1cm czasu to czas,
w którym światło w próżni pokonuje odległość przestrzenną
równą 1cm.)


W takim razie czy z faktu zroznicowania predkosci swiatla (pozornego) w roznych
osrodkach wynikaja zakrzywienia wymiarow w zaleznosci od gestosci osrodka?

Temat: Kilka prostych pytan


| No, ma nieskonczony promien krzywizny.

...czyli w zasadzie jest to prosta...
:
| A  I Twierdzenie Ignaca znasz?

...nie...prosze o podanie ich tresci...


I Twierdzenie Ignaca:
 Dla każdego rzeczywistego eksperymentu i dla kazdego
wyniku obliczeń symbolicznych i numerycznych istnieje
stała Ignaca.
Stała Ignaca, jest to iloraz wyniki prawidlowego
i otrzymanego. Mnożac wynik przez stałą Ignaca
otrzymujemy wynik prawidlowy.

bartekltg

Temat: Kilka prostych pytan


No, ma nieskonczony promien krzywizny.


...czyli w zasadzie jest to prosta...


A  I Twierdzenie Ignaca znasz?


...nie...prosze o podanie ich tresci...


No..Jesli tak podchodziisz. Ja bym raczej wyprowadzal
przyblizona sile f=mg z GMm/r^2, a nie przyblizona energie
potencjalna _wzglwedem podlogi_ z siły GMm/r^2.


...pozna pora mi nie sluzy...oczywiscie chodzilo mi o -GMm/r, a nie -GMm/r^2...

...jest juz pozno, pisze...

Temat: Droga z miasta A do B dłuższa, niż z B do A ?


Sam to możesz udowodnić. Przyjmij, że droga składa się z łuków i odcinków.

d
przed sumę...


Teoretycznie mozna sobie wyobrazić sytuację, że dookoła punktu A jest
spirala Archimedesa
lewozwojna i dookoła punktu B jest spirala Archimedesa prawozwojna i obie te
spirale łączą
się w całość.
Takie sytuacje są jednak wyjątkowe i wolałbym je wyeliminować.

Chcąc uogólnic wyniki myślałem o wprowadzeniu dwóch parametrów w liczbę
podobieństwa:

e1= A/d  (A - odległość miast ; d- szerokość szosy)

e2= A/(2R)  (R - promień krzywizny, gdy droga L jest łukiem okręgu)

Gdzie R mozna wyznaczyć z równania : sin(L/R)=A/(2R)
Czyli e2= f(L,A)

Pozdrawiam WM

Temat: Droga z miasta A do B dłuższa, niż z B do A ?


Ksztalt drogi nie ma wiekszego znaczenia. Liczy sie tylko wypadkowy kat,
o jaki skrecamy. Dokladniej, jesli bedziemy sie poruszac przesunieci o
odleglosc  d  od linii srodka jezdni, to pokonamy droge dluzsza (badz
krotsza) o  d*alpha , gdzie  alpha  jest suma katow skierowanych, o
jaki skrecalismy. Oczywiscie zakladamy, ze promien krzywizny linii
srodka jezdni jest stale nie mniejszy niz  d .


O ile dobrze zrozumiałem, twierdzisz, że ważny jest
wylącznie kąt pomiędzy stycznymi do trasy w punktach skrajnych A i B ?
Tak Ci się tylko wydaje, czy jesteś pewien, bo potrafisz to udowodnić?

Pozdrawiam WM

Temat: terakota + parkiet


Witam serdecznie
chcialbym polozyc na czesci podlogi terakote, na pozostalej -  parkiet
linia laczenia nie bedzie prosta
jaki najmniejszy promien krzywizny moge zaprojektowac, majac na uwadze


Witam

Ja mam wlasnie taki luk, zrobiony wlasnie od strony parkietu korkiem, a
od strony terakoty litwa miedziana gieta (droga ta listwa) U mnie
dodatkowo jest duza roznica poziomow, zamiast robic wylewke zrobilem 10
cm odleglosc parkietu od terakoty i zrobilem w nim szlaczek z trojkatow
parkiety i lupka terakoty, fajnie to wyszlo, tym paskiem zniwelowalem
roznice poziomow.
Jesli chodzi o ciecie plytek do luku, to zadem problem, z parkiet
najpierw sie kladzie na klej, jak juz bedzie dobrze trzymal to pila
wycinasz kazdy luk, jak chcesz.
Glebokosc luku zalezy tylko od ciebie, tak jak ci sie podoba tak go
wyginasz.

Mam kiepski aparat cyfrowy bo zrobilbym ci zdjecie.

Temat: terakota + parkiet


Witam serdecznie
chcialbym polozyc na czesci podlogi terakote, na pozostalej -  parkiet
linia laczenia nie bedzie prosta
jaki najmniejszy promien krzywizny moge zaprojektowac, majac na uwadze
mozliwosc estetycznego, trwalego zabezpieczenia miejsca laczenia (np.
listwa) ?
generalnie jak mocno moge zakrzywic taka listwe
moze zamiast listwy jakis inny sposob ?


proponuje zamiast listwy wykonanie dylatacji z korka technicznego i
przyklejenie go na styku parkietu i terakoty.

D.

Temat: terakota + parkiet
Witam serdecznie
chcialbym polozyc na czesci podlogi terakote, na pozostalej -  parkiet
linia laczenia nie bedzie prosta
jaki najmniejszy promien krzywizny moge zaprojektowac, majac na uwadze
mozliwosc estetycznego, trwalego zabezpieczenia miejsca laczenia (np.
listwa) ?
generalnie jak mocno moge zakrzywic taka listwe
moze zamiast listwy jakis inny sposob ?

pozdrawiam
    Andrzej

Temat: Siły działające w ruchu po okręgu
Samochód o masie 1000kg jedzie po wypukłym moście. Promień krzywizny wypukłości jest równy 100m. Oblicz wartośc prędkości z jaką jedzie samochód jeżeli wartośc siły nacisku wywieranej przez samochód w najwyższym punkcie mostu wynosi 900N. Do obliczeń przyjmij przybliżoną wartośc przyspieszenia ziemskiego.Temat: Szukam - jonizator powietrza.


| Szukam schematu jonizatora powietrza. Za wszelka pomoc
| z gory dziekuje.

Zrob sobie jakis powielacz napiecia (kilkadziesiat  rezystorow i
kondensatorow) na napiecie okolo 6kV.
Zakoncz rezystancja okolo 2M i stozkiem z miedzi fi5, 3cm. Nie pamietam
czy mialo to byc napiecie + czy - ,a jest to bardzo wazne :)). Przyznam
ze zasieg dzialania jest niewielki
Opis znalazlem kiedys w "Zrob to sam" z lat 80'.


Bardzo wazny jest tez ksztalt ostrza. Jesli ma to byc stozek, to
dobrze naostrony. Jonizacja jest zalezna od pola elektrycznego,
czyli od gradientu potencjalu, czyli ostrze powinno byc jak
najostrzejsze (maly promien krzywizny).
Przy wiekszym napieciu (40 kV) jonizacja jest juz olbrzymia,
tak, ze problemem staje sie wydajnosc pradowa powielacza.
Oczywiscie tak mocny jonizator nie nadaje sie do np. mieszkania.

O.C.

----------------------------------------
pies pileon kameleon
----------------------------------------

Temat: Szukam - jonizator powietrza.


Bardzo wazny jest tez ksztalt ostrza. Jesli ma to byc stozek, to
dobrze naostrony. Jonizacja jest zalezna od pola elektrycznego,
czyli od gradientu potencjalu, czyli ostrze powinno byc jak
najostrzejsze (maly promien krzywizny).
Przy wiekszym napieciu (40 kV) jonizacja jest juz olbrzymia,
tak, ze problemem staje sie wydajnosc pradowa powielacza.
Oczywiscie tak mocny jonizator nie nadaje sie do np. mieszkania.


Jak najefektywniej (kształt elektrody, jej umieszczenie, napięcie)
zjonizować powietrze w konkretnym przypadku: rura o średnicy
20cm i długości 50cm, prędkość przepływu ~30m/s?

Temat: exp


Nie wiem co oznacza 5, ale pozostale jest banalne:
Zapis ten jest nieco inny:
1. "ex" ma byc "na gorze" tj. w indeksie gornym;
2. a "3" w nawiasie.
A teraz znaczenie:
W niektorych podrecznikach zapis ten oznacza po prostu p^3 ("p" do potegi
3),
a 5 przedtym to chyba 5*....

| Witam!

| Czy ktos moglby wyjasnic, jak rozumiec zapis 5exp3

| Arkadiusz Kruszewski


Hmmm... To tak, jak studenci tlumaczyli wykladowcy studium wojskowego
znaczenie wzoru, w ktorym bylo arcsin (cos z balistyki):

a=amplituda toru pocisku (najwieksza wysokosc)
r=promien krzywizny toru pocisku
c=predkosc swiatla
s=dlugosc toru
i=jednostka urojona
n=numer pocisku w serii...

Z powazaniem
Marek Szyjewski

                 My, samotnicy, powinnismy trzymac sie razem!

Temat: Mechanizmy
1. jak usiądziesz na tym niebieskim, to nos masz cały czas w tę samą
stronę, więc w głowie się nie zakręci jak na karuzeli
2. każdy punkt niebieskiego ma ten sam promień krzywizny toru, ale...
3. każdy punkt niebieskiego ma inny środek obrotu

Teraz sprawdźmy czy to spełnia definicję ruchu obrotowego
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_obrotowy
, czy postępowego
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_post%C4%99powy
...i wszystko jasne!

Konrad

Temat: Słuszny kierunek


| "Unijne przepisy będą prostsze o 25 proc"
| "68 nikomu niepotrzebnych aktów prawnych już w koszu, kolejne dziesięć
| zostanie skasowanych jeszcze przed wejściem w życie. Komisja Europejska
| przyspiesza likwidację zbędnych unijnych przepisów, do których powstania
| sama się przyczyniła"
| "Komisja obliczyła (sobie tylko znanymi metodami), że taka redukcja
| biurokracji i przepisów doprowadzi do przyspieszenia wzrostu
| gospodarczego UE o 1,5 proc."
| a teraz pytanie za 3punkty:
| O ile przyspieszyłby wzrost gospodarczy, gdyby zlikwidować 100% unijnych
| przepisów, a z unii zrobić czystą unię celna i wspólny rynek suwerennych
| państw?
a ja mam inne pytanie:
jak oni wyliczyli te 25%?
zyga


Znając życie to o 25% zwiększy się promień krzywizny okręgu ułożonego z
dotychczasowych przepisów.
Będą więc o 25% prostsze. ;)

Temat: linie sil pola manetycznego
Ale macie problemy!
Ta linia jest zamknieta, tylko ze ma nieskonczony promien krzywizny :)))
Wazne jest to, ze ona nie pojawia sie ani nie znika
w jakims punkcie (divH=0)
A naprawde, to co to sa linie pola?
To linie, wzdluz ktorych (stycznie) ukladaja sie wektory pola.
To taka abstrakcja.

MC

Temat: Droga z miasta A do B dłuższa, niż z B do A ?


Gdy uswiadomiłem sobie fakt, że droga biegnie łukiem,
a do pracy jadę po wewnętrznej- wszystko stało się jasne.

Szukam odpowiedzi na pytanie:
Dla jakiego kształtu drogi , róznica jest najwieksza?
Czy tym kształtem jest łuk?


Ksztalt drogi nie ma wiekszego znaczenia. Liczy sie tylko wypadkowy kat,
o jaki skrecamy. Dokladniej, jesli bedziemy sie poruszac przesunieci o
odleglosc  d  od linii srodka jezdni, to pokonamy droge dluzsza (badz
krotsza) o  d*alpha , gdzie  alpha  jest suma katow skierowanych, o
jaki skrecalismy. Oczywiscie zakladamy, ze promien krzywizny linii
srodka jezdni jest stale nie mniejszy niz  d .

Temat: ToTo-9
Tomku sporo racji jest w tym co mówisz ale....
Właśnie zawsze jest małe ale. Przy tych rozmiarach modelu musiałbym zastsować przekładnie , która ruch poziomy bowdena zamieniłaby w pionowy, co niewątpliwie skomplikowałoby całość. Zakrzywienie zaś bowdena pod kątem 90 stopni znacznie podwyższyłoby jego opory, promień krzywizny musiałby wynosić jakieś 4-5 cm.

Rozpatrywałem też zastosowanie zamiast tradycyjnego bowdena, wstawienia w pancerz linki stalowej ( rowerowej hamulcowej), w tym przypadku miałbym możliwość zgiecia tego wszystkiego pod kątem 90 stopni, ale wystąpiłby dużo większy przyrost ciężaru.
Tak że wydaje mi się że uzyskałem pewien kompromis w tym co zrobiłem.Temat: MUD*
a moge sie nieco przypierdzielic?
Czemu te wyzlobienia na palce nie sa okragle, kurdziel?
przeciez sie da je tak ladnie wystrugac na rowno...

O, tu widac, ze sie da (widac tez pewne podobienstwo... hehe "cytowales" mnie, czy co? ):
maluch

i moglyby miec taki sam promien krzywizny - wtedy wyglad jest o wiele korzystniejszy.
Zauwazylem, ze duzo (moze za duzo) uwagi przywiazuje do estetycznej strony nozy... narysowalem juz duuuuzo a jak zaczynam jakiegos robic, to sie konczy na profilowaniu, bo szlif to juz upierdliwa robota... czekam na tasmowke Budo VenomTemat: mechanika
Ruch pktu zadano równaniami:

x=2acost-acos2t
y=2asint-asin2t

znaleźć maksymalny promień krzywizny (ro max)

potrzebuję obliczeń, a wynik to =8/3 a

proszę o szybką odpowiedź, jesli znacie to zadanie, to bardzo ważne dla mnie

czeka gratyfikacja w postaci pifkaTemat: [Fizyka] 4 zadanka optyka ! Proszę pomóżcie ! BARDZO PROSZĘ
1. Praca wyjścia dla pewnego metalu ma wartość 3eV. Oblicz maksymalną dlugość fali, która wywoła to zjawisko. (1eV = 1,6*10 do potęgi -19 J).

2.Zdolność skupiająca soczewki skupiającej Z=2,5D. Gdzie powstanie obraz, jeżeli przedmiot ustawiono w odległości 60cm od soczewki? Oblicz jego powiększenie!

3. Oblicz prędkość światła w minerale o współczynniku załamania n=1,2.

4. Zwierciadło wklęsłe daje obraz powiększony 2 razy i rzeczywisty przedmiotu ustawionego w odległości 30cm. Oblicz promień krzywizny tego zwierciadła.

Zamiast pisać infantylne banały, mógłbyś po prostu poczekać, aż ktoś odpowie. Bez obaw, jeżeli ktoś zna odpowiedź, prawie na pewno jej udzieli. Ten post poprawiam.

Amon-RaTemat: Theoben evolution

Nie podpieranie w srodku ciezkosci daje dobre wyniki - hustwka - a podparcie przodu i tylu

Ale tylko wtedy jak masz łoże dostosowane do tego. Każdy karabin rekreacyjny ma największy promień krzywizny łoża w pobliżu kabłąka spustowego i wtedy najmniej chwieje się na boki. To niestety jest kompromis.

Karabiny benchrestowe mają łoża zupełnie płaskie i można je podpierać sztywnymi stojakami z przodu i z tyłu - tak postawione stoją nieruchomo. Spróbuj tak postawić normalny sztucer lub wiatrówkę.
Strona 1 z 3 • Znaleźliśmy 174 postów • 1, 2, 3  

Powered by WordPress. Design by Free WordPress Themes.